sobota, 5 stycznia 2013

ROŚLINY DO WNĘTRZ I OGRODÓW


Dziś kontynuując wątek z ostatniego posta, będzie o roślinach. Dla nich zarezerwowany jest u mnie kolor zielony we wnętrzach. Tylko w ich postaci, akceptuję go w pełni.  Rzadko sięgam bowiem w projektach do odcieni zielonych, odnośnie ścian, mebli czy detali. Musi być to sytuacja na prawdę wyjątkowa. Inaczej się rzeczy mają, jeśli chodzi o rośliny.  Wtedy  tego koloru, może być dużo, bardzo dużo. Grunt to żeby dobrze przemyśleć sprawę zakupu roślin, pod kątem nasłonecznienia, warunków panujących w domu, stopnia naszego zaangażowania w pielęgnację itp. 
Klientom zawsze polecam zakup kilku sztuk, tego samego gatunku. Razem zestawione stworzą bowiem, ciekawe kompozycje. W grupie rośliny wyglądają ładnie i nieprzypadkowo. Teraz chcę Wam przedstawić kilka moich ulubionych odmian roślin, nadających się zarówno do wnętrz, jak i ogrodów. 

1. CYPERUS HASPAN
Nazwa polska: cyperus, cibora 
Roślina uwielbia wodę. Wygląda pięknie zarówno w domu, na balkonie czy przy oczku w ogrodzie.  
Więcej przeczytasz TUTAJ 
2. ECHINOCACTUS GRUSONII
Nazwa polska: fotel teściowej
Mniejsze okazy wyglądają ładnie w rzędzie, w ilości min. 3 szt. Większe prezentują się pięknie samodzielnie, w wysokich donicach. Idealny mikroklimat dla tych roślin panuje w kuchniach. Latem mogą być ozdobą ogrodu. 
Więcej przeczytasz TUTAJ 

 
3. OPUNTIA MICRODASYS
Polska nazwa: opuncja drobnociernista, lub drobnokolczasta
Kaktus, który wygląda bardzo efektownie, ale jest bardzo niewdzięczny w obsłudze. Ma bardzo delikatne ciernie, które jak się wbiją w nasze dłonie, ciężko je usunąć. Roślina dla odważnych.
 Więcej przeczytasz TUTAJ
  


4. YUCCA 
Polska nazwa: juka
Występuje w wielu odmianach, tych nadających się do pomieszczeń jak i do posadzenia w ogrodzie. Szczególnie te drugie cechują się pięknymi kwiatostanami.
Roślina niewymagająca wielu zabiegów, wystarczy jej woda i spokój.
Poczytaj TUTAJ

 
5. AEONIUM ARBOREUM
Polska nazwa: eonium drzewiaste
W zależności od odmiany, roślina o różnym ubarwieniu liści. Mnie najbardziej podoba się ta w czarnym kolorze.Czytaj o niej TUTAJ 

6. ALOE VERA
Polska nazwa: aloes zwyczajny
Oprócz walorów estetycznych, roślina ma również właściwości lecznicze.
Należy do rodziny aloesowatych, o których przeczytasz TUTAJ.

7. CRASSULA OVATA 
Polska nazwa: grubosz owalny, grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia
Roślina bardzo łatwa w uprawie. Swoim wyglądem przypomina miniaturowe drzewo. Nadaje się do uprawy w ogrodzie. Dawniej często występująca w polskich domach, dziś wydaje mi się, że zapomniana.8. AGAVE
Polska nazwa: agawa amerykańska
Roślina efektowna, przeznaczona do hodowli w ogrodzie. Stosunkowo niewymagająca. Trzeba pamiętać, że jej ostre zakończenia liści, mogą być niebezpieczne dla dzieci.

Dzisiaj to już tyle o roślinach i kolorze zielonym we wnętrzach.  Dla równowagi następny post będzie o BETONIE. Pozdrawiam MK

1 komentarz: