piątek, 11 stycznia 2013


BETON ARCHITEKTONICZNY WE WNĘTRZACH

W nowoczesnych wnętrzach, ostatnio coraz częściej występuje beton architektoniczny. Jest to naturalny, bardzo szlachetny materiał, dzięki któremu można stworzyć indywidualne aranżacje z charakterem. Stosuje się go jako materiał wykończeniowy ścian,  robi się z niego niewielkie meble np: stoliki, regały otwarte, blaty kuchenne, donice na kwiatki, czy elementy dekoracyjne typu litery, świeczniki, misy.
Od zwykłego betony towarowego, różni się tylko rodzajem użytego cementu ( cement hutniczy CEM III ), pozostałe składniki to woda, kruszywo piasku i woda. Produkcja i technologia jest ściśle chroniona. W zależności od rodzaju dodanych ulepszaczy, można uzyskać pożądany kolor, fakturę, ostateczny wygląd.


Prezentowana ściana na zdjęciu, została wykończona płytami betonowymi 3 lata temu. Wtedy na rynku polskim było dostępnych dwóch producentów, którzy mieli w swojej ofercie taki produkt. Ograniczony był wybór co do wymiarów. W standardzie były płyty tylko 60 x 60 cm i 60 x 120 cm.
Skorzystałam z oferty Pana Wojciecha, który jako pierwszy w Polsce zaczął się specjalizować w tej dziedzinie.
Jego firma, CONTRACTORS  wykonała dla mnie płyty o wymiarach 50 x 100 cm.
Pełną ofertę producenta znajdziecie TUTAJ


 Dzisiaj oferta jest o wiele bogatsza i tych firm jest znacznie więcej.
We wnętrzach  stosuje się głównie gotowe płyty prefabrykowane.
Występują one w formatach prostokątnych i kwadratowych, opartych na module 30x 30 cm.
Standardowo mamy do wyboru więc płyty o wymiarach:
30   x 60   cm
60   x 60   cm
60   x 120 cm 
90   x 90   cm

Dość powszechne są też płyty :
50 x 100 cm
40x 80    cm
Regionalni producenci, oferują  ponadto wykonanie płyt pod indywidualne zamówienie. Dopłata do standardowej ceny to 15 %.
Dostępne grubości płyt to 15 i 20 mm. W ofercie producentów, znalazłam też  o grubości 40mm.
 

Płyty mogą być przyklejane do ściany, kotwione, mocowane za pomocą śrub czy systemu elewacyjnego, na listwach ze stali szlachetnej.
Mój wykonawca zastosował zaprawę z klejem i dodatkowo mocowanie na śrubach. Płyty są duże i ciężkie, stąd ten wybór. Rozwiązanie się sprawdziło.


Płyty z betonu architektonicznego, mogą być gładkie lub porowate. Surowe lub zabezpieczone żywicą.
Te ostatnie wskazane są bardzo do wykończenia łazienek, szczególnie pod prysznicem czy przy umywalkach. Zabezpieczona powierzchnia sprawdza się także, przy kominkach i we wnętrzach, gdzie przebywają dzieci. Uwierzcie mi, że żadna kredka czy flamaster, nie jest wtedy straszny.
Testowałam u siebie i się sprawdza.


 

Śruby montażowe można zamaskować nakładkami ze stali szlachetnej. Dla mnie te surowe, mają swój urok, dlatego nie skorzystałam z tego rozwiązania.
Kolor betonu występuje w trzech odcieniach: jasnej, średniej i antracytowej. Możemy też zamówić płytę z fakturą betonu, zupełnie białą.
Poniżej oferta krakowskiej firmy CONCREATE Gwarantuję Wam, że ściana z płyt są bardzo też praktycznym rozwiązaniem. Nie trzeba ich malować, są ładne po wielu latach, materiał się nie starzeje i wygląda bardzo efektownie. Każda płyta jest inna, dlatego szybko Wam się nie opatrzą :)
Zapewniam, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Nie wszystkim będzie  się podobać, ale wszyscy skomentują. 
To tyle o samych ścianach z okładziną  z płyt. W następnych postach pokażę Wam inne ciekawe rozwiązania z użyciem betonu architektonicznego.
MK 

1 komentarz:

  1. fajna sprawa polecam Blaty betonowe są super sprawą do kuchni. Tutaj jest kilka ciekawych aranżacji kuchni z blatami : kuchenne blaty betonowe

    OdpowiedzUsuń